Rumkale (Gaziantep) - Yayınlayan Listeleo

(0 Değerlendirme)
427 kez görüntülendi.

Rumkale (Gaziantep)

1Gaziantep İli, Yavuzeli İlçesi, Kasaba köyünün yakınında bulunan Rumkale; Merzimen Çayı’nın Fırat Nehri ile birleştiği yerde, dik kayalar üzerindedir. Rumkale’ye Kasaba köyünden ve Halfeti’den teknelerle kolaylıkla ulaşılmaktadır. Antik dönemden günümüze kadar Şitamrat, Kal-a Rhomayta, Hromklay, Ranculat, Kal-at el Rum, Kal-at el Müslimin ve Kale-i Zerrin (Altın Kale) gibi bir çok isimle adlandırılan Rumkale’deki mimari kalıntılar Geç Roma ve Ortaçağ karakteri taşımaktadır. Kalede bugün görülebilen yapılar arasında Aziz NersesKilisesi, Barşavma Manastırı, çok sayıda yapı kalıntısı, su sarnıçları, kuyu ve hendek yer almaktadır. 

Roma döneminde Hz. İsa’nın havarilerinden Yohannes’in Rumkale’ye gelip yerleşmesi ve burada Hıristiyanlık dinini yayması nedeniyle, bu yerleşim yeri Hıristiyanlık tarihinde önemli bir rol oynamaktadır. Yohannes’in, İncil’in kopyasını Rumkale’de bir mağarada sakladığı daha sonra kopyaların buradan alınıp Beyrut’a götürüldüğü anlatılmaktadır. Yolunuz Rumkale'ye düşerse tekne turu yapmak isterseniz Selçuk kaptanı aramayı unutmayın.

Tekne Fiyatlandırması; Kişi Başı: 15 TL - Özel Kiralamak isterseniz 2 Katlı Tekne için; 150 TL Küçük Tekne ile gezmek isterseniz 100 TL ücretlendirmesi vardır. Gezi süresi 1.5 Saati bulmakta tekne ile gezerken Halfeti, Kralın kızının mağarasını, savaşan koyunu ve rumkale etrafını görmektesiniz. Savaşan koyunda cay bahçelerinde dinlenme molası verip isteğe bağlı olarak yüzme molası verilebilmektedir. Selçuk Kaptana ulaşıp rezervasyon yaptırmak isterseniz. 05350596318 telefon numarasından ulaşabilirsiniz.

Hizmetler

Etiketler

Video

Değerlendirmeler - 0

Yorum yapmak için giriş yapmalısın...

Hava Durumu :

Lokasyon / İletişim :

  • Adres :
  • Telefon :
  • Email :
  • Website :

    Yayınlayan :